Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Tarihçe – Yayla İsmi Nereden Geliyor?

Resim01

    Gümüşhane-Yağmurdere’ye bağlı merkez yaylalarındandır. İsmailçebioğulların’dan Zorba Ağa 1800’lü yıllarda buraya yerleşmiş, onun oğullari bu yaylada ikamet etmişlerdir. 1900’lü yıllarda Trabzon-Yomra ilçesi-Yokuşlu Köyü ve Çamlıca Mahallesi’nden insanlar bu yaylaya gelmişler ve buraları yaylaları olarak sahiplenmişlerdir. Halen Yokuşlu ve Çamlıca Mahalleri’nden insanların oturduğu, hayvancılık ve turizm amaçlı kullanılan bir yayladır. Yaylamızda şu an itibarı ile 100 civarında ev (hane ) bulunmakta, 230 civarında insan ve 85 civarında büyükbaş (inek ) hayvan yaşamaktadır.

Yaylamızın İsmi Nereden Geliyor?

12 Hayvanlı Türk takvimine göre Temmuz Ayı Sıçan ayı olarak isimlendirilmektedir. Yaylamızın ismi de buradan gelmektedir.

ÇIÇKAN CILI (Sıçan Yılı): Bu yıl, Yan grubuna girer. Bu yılda doğanlar eşine az rastlanan hareketli insanlardır. Konuşmalarıyla başkalarının takdirini üzerlerine çekebilirler. Yüzlerce kilometrelik uzaklıktaki bir olaydan anında haberdar olurlar. İşleri yolunda gider ve sezgileri güçlüdür. Uykuyu her zaman çok severler. Bazen gece vakti kalkıp uykularını açıp oturmayı da severler. Belirsiz işleri araştırma, sonucunu tahmin etme gibi meraklara sahiptirler. Güçlerini sınayacakları olaylara karışmaktan çekinmezler, tam tersine bundan zevk alırlar. Ellerinden gelmeyecek işlere de girişirler. Onlardan iyi ve inançlı bir dost olur. Kötü işlerden kaçmaya gayret ederler.Gece doğanlar gündüz doğanlara nazaran daha çeviktirler. Gündüz dünyaya gelenler ise çok pasaklı ve pısırık olurlar.

 

Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Dernek Başkanı
300x188
Mahalle Muhtarı
300x188
TRABZON'da 5 Günlük Hava Tahmini
Sponsor Reklam
300x188
Köşe Yazıları

Siçanyurdu Yaylası

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Son Yorumlar